View All Courses

Course Fee

10000 x 1 = 10000

Study Centre Fee

1000 x 1 = 1000

Prospectus Fee

500 x 1 = 500

Registration Fee

500 x 1 = 500

Exam Fee

1800 x 1 = 1800

Course Material Fee

0 x 0 = 0

Re-Registration Fee

0 x 0 = 0

Total Fee

13800

NURSERY TEACHER TRAINING - (NTT) Duration: 1 YEAR Eligibility: 10+2 Nursery teachers have a significant impact when it comes to encouraging the development and learnin...
Read more


Fees Not Available

Course Description: Android Development course at way2career covers a wide range of topics which are necessary to cater to an extensive range of apps that are used today at way2ca...
Read more


Ist Year Fees

95000 x 1 = 95000

IInd Year Fees

80000 x 1 = 80000

IIIrd Year Fees

80000 x 1 = 80000

IV th Year Fees

95000 x 1 = 95000

Vth Year Fees

95000 x 1 = 95000

Total Fee

445000

B.A. LL.B Duration: 5 Year Eligibility: Intermediate/10 + 2 in any discipline with minimum 45% marks. The eligibility for admission will be as per the rules of affiliating body/a...
Read more


Course Fee

5000 x 3 = 15000

Study Centre Fee

1000 x 3 = 3000

Prospectus Fee

500 x 1 = 500

Registration Fee

500 x 1 = 500

Exam Fee *

2200 x 3 = 6600

Course Material Fee

0 x 1 = 0

Re-Registration Fee

500 x 2 = 1000

Total Fee

26600

B.COM IN ACCOUNTANCY AND FINANCE WITH LIFE SKILL Duration: 3 years  Eligibility: 10+2 with Commerce Bachelor of Commerce (B.Com) is a three-year under-graduate course m...
Read more


Course Fee

8000 x 4 = 32000

Study Centre Fee

1000 x 4 = 4000

Prospectus Fee

500 x 1 = 500

Registration Fee

500 x 1 = 500

Exam Fee *

2200 x 4 = 8800

Course Material Fee

0 x 1 = 0

Re-Registration Fee

500 x 3 = 1500

Total Fee

47300

B.SC. IN AGRICULTURE Duration: 4 YEAR Eligibility: 10+2 WITH SCIENCE B.Sc. in Agriculture is Graduate Technology and Agriculture Science program. Agriculture is techno...
Read more


Course Fee

12000 x 3 = 36000

Study Centre Fee

1000 x 3 = 3000

Prospectus Fee

0 x 1 = 0

Registration Fee

500 x 1 = 500

Exam Fee

1000 x 3 = 3000

Course Material Fee

0 x 1 = 0

Re-Registration Fee

500 x 2 = 1000

Total Fee

43500

B.Sc. in CBZ Duration: 3 years Eligibility: Senior Secondary (10+2) passed or equivalent in any discipline from any recognized Board. To impart basic knowledge and understandin...
Read more


Course Fee

8000 x 3 = 24000

Study Centre Fee

1000 x 3 = 3000

Prospectus Fee

500 x 1 = 500

Registration Fee

500 x 1 = 500

Exam Fee *

2200 x 3 = 6600

Course Material Fee

0 x 1 = 0

Re-Registration Fee

500 x 2 = 1000

Total Fee

35600

B.SC IN CBZ Duration: 3 YEAR Eligibility: 10+2 WITH PCB This course enables the Students to take up advanced studies in Chemistry Botany and Zoology and can find oppor...
Read more


Course Fee

8000 x 6 = 48000

Study Centre Fee

1000 x 6 = 6000

Prospectus Fee

500 x 1 = 500

Registration Fee

500 x 1 = 500

Exam Fee *

2200 x 6 = 13200

Course Material Fee

0 x 1 = 0

Re-Registration Fee

500 x 5 = 2500

Total Fee

70700

B.SC IN COMPUTER SCIENCE Duration: 3 Year Eligibility: 10+2 The aim of this programme is to develop working knowledge about computers and impart skills to use the comp...
Read more


Course Fee

9000 x 6 = 54000

Study Centre Fee

500 x 6 = 3000

Prospectus Fee

0 x 0 = 0

Registration Fee

500 x 1 = 500

Exam Fee

800 x 6 = 4800

Course Material Fee

1000 x 6 = 6000

Re-Registration Fee

500 x 5 = 2500

Total Fee

70800

B.SC IN COMPUTER SCIENCE Duration: 3 Year Eligibility: 10+2 Mode: Semester The aim of this programme is to develop working knowledge about computers and impart skills to use th...
Read more


Course Fee

8000 x 3 = 24000

Study Centre Fee

1000 x 3 = 3000

Prospectus Fee

500 x 1 = 500

Registration Fee

500 x 1 = 500

Exam Fee

2200 x 3 = 6600

Course Material Fee

0 x 0 = 0

Re-Registration Fee

500 x 2 = 1000

Total Fee

35600

B.SC IN FASHION DESIGN AND INTERIOR DESIGNING Duration: 3 YEAR Eligibility: 10+2 India has been the Fashion center of garments and textile trades, and now the industry...
Read more


Course Fee

9000 x 3 = 27000

Study Centre Fee

1000 x 3 = 3000

Prospectus Fee

500 x 1 = 500

Registration Fee

500 x 1 = 500

Exam Fee *

2200 x 3 = 6600

Course Material Fee

0 x 1 = 0

Re-Registration Fee

500 x 2 = 1000

Total Fee

38600

B.SC. IN HOTEL AND TOURISM MANAGEMENT Duration: 3 YEAR Eligibility: 10+2 Designed to meet the needs of a dynamic industry, this programme blends a core of business and...
Read more


Course Fee

8000 x 3 = 24000

Study Centre Fee

1000 x 3 = 3000

Prospectus Fee

500 x 1 = 500

Registration Fee

500 x 1 = 500

Exam Fee *

2200 x 3 = 6600

Course Material Fee

0 x 1 = 0

Re-Registration Fee

500 x 2 = 1000

Total Fee

35600

B.SC. IN PCB Duration: 3 YEAR Eligibility: 10+2 WITH PCB Bachelor of Science programme is a versatile degree that provides students with the optimal balance between a ...
Read more


Course Fee

12000 x 3 = 36000

Study Centre Fee

1000 x 3 = 3000

Prospectus Fee

0 x 1 = 0

Registration Fee

500 x 1 = 500

Exam Fee

1000 x 3 = 3000

Course Material Fee

0 x 1 = 0

Re-Registration Fee

500 x 2 = 1000

Total Fee

43500

B.Sc. in PCM Duration: 3 years Eligibility: Senior Secondary (10+2) passed or equivalent in any discipline from any recognized Board. To impart basic knowledge and understanding...
Read more


Course Fee

8000 x 3 = 24000

Study Centre Fee

1000 x 3 = 3000

Prospectus Fee

500 x 1 = 500

Registration Fee

500 x 1 = 500

Exam Fee

2200 x 3 = 6600

Course Material Fee

0 x 0 = 0

Re-Registration Fee

500 x 2 = 1000

Total Fee

35600

B.SC IN PCM Duration: 3 Year Eligibility : 10+2 with PCM Our B.sc In Pcm programme  is a versatile degree that provides students with the optimal balance between a defined ...
Read more


Ist Year Fees

60000 x 1 = 60000

IInd Year Fees

60000 x 1 = 60000

IIIrd year

60000 x 1 = 60000

Total Fee

180000

B.SC. OPTOMETRY - (BOOT) Eligibility: 10+2 pass in PCBE with min. 50% Duration: 3 Years. Optometrist is a health care profession who deals with the examination, diagnosis, treat...
Read more


Course Fee

14000 x 3 = 42000

Study Centre Fee

1000 x 3 = 3000

Prospectus Fee

1000 x 1 = 1000

Registration Fee

1000 x 1 = 1000

Exam Fee

1500 x 3 = 4500

Course Material Fee

0 x 1 = 0

Re-Registration Fee

500 x 2 = 1000

Total Fee

52500

B.SC. BIOCHEMISTRY( BSCBCHM) Duration Min: 3 Years Max. Duration: 6 Years Eligibility Criteria: 10+2 with PCB/PCM Objective Our Bachelor of Science programme&nb...
Read more


Ist Year Fee

32500 x 1 = 32500

IInd Year Fee

32500 x 1 = 32500

IIIrd Year Fee

32500 x 1 = 32500

Total Fee

97500

B.SC. BIOTECHNOLOGY Eligibility: 10+2 (with Biology/Math) from recognized Board with 45% for general category and passing marks for SC/ST Admission Procedure: On the basis of Dir...
Read more


Course Fee

14000 x 3 = 42000

Study Centre Fee

1000 x 3 = 3000

Prospectus Fee

1000 x 1 = 1000

Registration Fee

1000 x 1 = 1000

Exam Fee

1500 x 3 = 4500

Course Material Fee

0 x 1 = 0

Re-Registration Fee

500 x 2 = 1000

Total Fee

52500

B.SC. BIOTECHNOLOGY (BSCBT) Duration Min:  3 Years Max. Duration: 6 Years Eligibility Criteria: 10+2 with PCB Objective: Our Bachelor of Science programme&n...
Read more


Course Fee

10000 x 3 = 30000

Study Centre Fee

1000 x 3 = 3000

Prospectus Fee

1000 x 1 = 1000

Registration Fee

1000 x 1 = 1000

Exam Fee

1500 x 3 = 4500

Course Material Fee

0 x 1 = 0

Re-Registration Fee

500 x 2 = 1000

Total Fee

40500

B.SC. CHEMISTRY( BSCCHM) Duration Min: 3 Years Max. Duration: 6 Years Eligibility Criteria: 10+2 with PCB/PCM Objective Our Bachelor of Science programme  is a ...
Read more


Course Fee

10000 x 3 = 30000

Study Centre Fee

1000 x 3 = 3000

Prospectus Fee

1000 x 1 = 1000

Registration Fee

1000 x 1 = 1000

Exam Fee

1500 x 3 = 4500

Course Material Fee

0 x 1 = 0

Re-Registration Fee

500 x 2 = 1000

Total Fee

40500

B.Sc. (General Science) Duration Min: 3 Years Max. Duration:  6 Years Eligibility Criteria: 10+2 with PCB/PCM Objective: Our Bachelor of Science programme&n...
Read more


Course Fee

10000 x 3 = 30000

Study Centre Fee

1000 x 3 = 3000

Prospectus Fee

1000 x 1 = 1000

Registration Fee

1000 x 1 = 1000

Exam Fee

1500 x 3 = 4500

Course Material Fee

0 x 1 = 0

Re-Registration Fee

500 x 2 = 1000

Total Fee

40500

B.SC. MATHEMATICS (BSCMTH) Duration Min:  3 Years Max. Duration: 6 Years Eligibility Criteria: 10+2 with PCM Objective: Our Bachelor of Science programme  i...
Read more


Course Fee

14000 x 3 = 42000

Study Centre Fee

1000 x 3 = 3000

Prospectus Fee

1000 x 1 = 1000

Registration Fee

1000 x 1 = 1000

Exam Fee

1500 x 3 = 4500

Course Material Fee

0 x 1 = 0

Re-Registration Fee

500 x 2 = 1000

Total Fee

52500

B.SC. MICROBIOLOGY (BSCMB) Duration Min: 3 Years Max. Duration: 6 Years Eligibility Criteria: 10+2 with PCB Objective: Our Bachelor of Science programme  is...
Read more


Course Fee

10000 x 3 = 30000

Study Centre Fee

1000 x 3 = 3000

Prospectus Fee

1000 x 1 = 1000

Registration Fee

1000 x 1 = 1000

Exam Fee

1500 x 3 = 4500

Course Material Fee

0 x 1 = 0

Re-Registration Fee

500 x 2 = 1000

Total Fee

40500

B.SC. PHYSICS(BSCPHY) Duration Min: 3 Years Max. Duration: 6 Years Eligibility Criteria: 10+2 with PCB/PCM Objective Our Bachelor of Science programme  is ...
Read more


Course Fee

9000 x 4 = 36000

Study Centre Fee

500 x 4 = 2000

Prospectus Fee

0 x 0 = 0

Registration Fee

500 x 1 = 500

Exam Fee

800 x 4 = 3200

Course Material Fee

1000 x 4 = 4000

Re-Registration Fee

500 x 3 = 1500

Total Fee

47200

B.Sc In Computer Science (Lateral Entry) Duration: 2 Years Eligibilty :    10+2 with math at +2 level /10 +2  in any stream or equivalent with math bridg...
Read more


Ist Year Fees

106000 x 1 = 106000

IInd Year Fees

106000 x 1 = 106000

IIIrd Year Fees

106000 x 1 = 106000

IV th Year Fees

106000 x 1 = 106000

Total Fee

424000

B.TECH IN CIVIL ENGINEERING - (B.TECH CIVIL) Duration: 4 Years Eligibility: for admission to first year of B.Tech., candidate must have clearly passed intermediate examination of...
Read more


1st Year Fees

106000 x 1 = 106000

IInd Year Fees

106000 x 1 = 106000

IIIrd Year Fees

106000 x 1 = 106000

IV th Year Fees

106000 x 1 = 106000

Total Fee

424000

B.TECH IN COMPUTER SCIENCE & ENGINEERING - (B.TECH CS) Duration: 4 Year Eligibility: candidate must have clearly passed intermediate examination of U. P. Board or 10+2 level ...
Read more


Ist Year Fees

106000 x 1 = 106000

IInd Year Fees

106000 x 1 = 106000

IIIrd Year Fees

106000 x 1 = 106000

IVth Year Fees

106000 x 1 = 106000

Total Fee

424000

B.TECH IN ELECTRICAL AND ELECTRONICS ENGINEERING - (B.TECH EE) Duration: 4 Year Eligibility: For admission to first year of B.Tech., candidate must have clearly passed intermedia...
Read more


Ist Year Fees

106000 x 1 = 106000

IInd Year Fees

106000 x 1 = 106000

IIIrd Year Fees

106000 x 1 = 106000

IVth Year Fees

106000 x 1 = 106000

Total Fee

424000

B.TECH ELECTRONICS AND COMMUNICATION ENGINEERING - (B.TECH E & EC) Duration: 4 Year Eligibility: For admission to first year of B.Tech, candidate must have clearly passed int...
Read more


Ist Year Fees

106000 x 1 = 106000

IInd Year Fees

106000 x 1 = 106000

IIIrd Year Fees

106000 x = 106000

IVth Year Fees

106000 x = 106000

Total Fee

424000

B.TECH MECHANICAL ENGINEERING - (B.TECH ME) Duration: 2 Year Eligibility: B.Tech/B.E/AMIE in Relevant Trade Mechanical engineering is a field of engineering concerned with the d...
Read more


Course Fee

5000 x 3 = 15000

Study Centre Fee

1000 x 3 = 3000

Prospectus Fee

500 x 1 = 500

Registration Fee

500 x 1 = 500

Exam Fee *

2200 x 3 = 6600

Course Material Fee

0 x 1 = 0

Re-Registration Fee

500 x 2 = 1000

Total Fee

26600

B.A IN ECONOMICS Duration: 3 YEAR Eligibility: 10+2 The undergraduate course in economics is structured to contribute to the students’ liberal education with a m...
Read more


Course Fee

5000 x 3 = 15000

Study Centre Fee

1000 x 3 = 3000

Prospectus Fee

500 x 1 = 500

Registration Fee

500 x 1 = 500

Exam Fee *

2200 x 3 = 6600

Course Material Fee

0 x 1 = 0

Re-Registration Fee

500 x 2 = 1000

Total Fee

26600

BA IN EDUCATION Duration: 3 YEAR Eligibility: 10+2 The Physical Education degree has a fundamental focus on learning and teaching issues with many of the modules havin...
Read more


Course Fee

5000 x 3 = 15000

Study Centre Fee

1000 x 3 = 3000

Prospectus Fee

500 x 1 = 500

Registration Fee

500 x 1 = 500

Exam Fee *

2200 x 3 = 6600

Course Material Fee

0 x 1 = 0

Re-Registration Fee

500 x 2 = 1000

Total Fee

26600

B.A IN ENGLISH Duration: 3 YEAR Eligibility: 10+2 The program aims to introduce a wide range of Literatures in English. At a primary level, this program aims to offer ...
Read more


Course Fee

6000 x 3 = 18000

Study Centre Fee

1000 x 3 = 3000

Prospectus Fee

500 x 1 = 500

Registration Fee

500 x 1 = 500

Exam Fee *

2200 x 3 = 6600

Course Material Fee

0 x 1 = 0

Re-Registration Fee

500 x 2 = 1000

Total Fee

29600

BA - FINE ARTS Duration: 3 YEAR Eligibility: 10+2 Fine Arts in terms of academics is the study and creation of visual works of art. Visual works of Arts can be in the ...
Read more


Course Fee

5000 x 3 = 15000

Study Centre Fee

1000 x 3 = 3000

Prospectus Fee

500 x 1 = 500

Registration Fee

500 x 1 = 500

Exam Fee *

2200 x 3 = 6600

Course Material Fee

0 x 1 = 0

Re-Registration Fee

500 x 2 = 1000

Total Fee

26600

B.A. HINDI Duration: 3 YEAR Eligibility: 10+2 B.A. Hindi Language and Literature - Stands for Bachelor of Arts in Hindi Language and Literature. Typically, a B.A. is a...
Read more


Course Fee

5000 x 3 = 15000

Study Centre Fee

1000 x 3 = 3000

Prospectus Fee

500 x 1 = 500

Registration Fee

500 x 1 = 500

Exam Fee

2200 x 3 = 6600

Course Material Fee

0 x 0 = 0

Re-Registration Fee

500 x 2 = 1000

Total Fee

26600

  B.A PHYSICAL EDUCATION Duration: 3 YEAR Eligiblity: 10+2 The B.A. in Physical Education and Sport is designed to meet the needs of those who plan on pursuing car...
Read more


Course Fee

5000 x 3 = 15000

Study Centre Fee

1000 x 3 = 3000

Prospectus Fee

500 x 1 = 500

Registration Fee

500 x 1 = 500

Exam Fee *

2200 x 3 = 6600

Course Material Fee

0 x 1 = 0

Re-Registration Fee

500 x 2 = 1000

Total Fee

26600

BA GENERAL WITH COMPUTER APPLICATION Duration: 3 YEAR Eligibility: 10+2  B.A in General with Computer Application is an undergraduate degree course. The main aim ...
Read more


Course Fee

8000 x 4 = 32000

Study Centre Fee

500 x 4 = 2000

Prospectus Fee

0 x 0 = 0

Registration Fee

500 x 1 = 500

Exam Fee

800 x 4 = 3200

Course Material Fee

1000 x 4 = 4000

Re-Registration Fee

500 x 3 = 1500

Total Fee

43200

BACHELOR IN BUSINESS ADMINISTRATION - (BBA-LE II YEAR)   Duration: 2 Year Eligibility:   10+2 in any stream or equivalent and DBA from recognized university/DDE,I...
Read more


Course Fee

9000 x 4 = 36000

Study Centre Fee

500 x 4 = 2000

Prospectus Fee

0 x 0 = 0

Registration Fee

500 x 1 = 500

Exam Fee

800 x 4 = 3200

Course Material Fee

1000 x 4 = 4000

Re-Registration Fee

500 x 3 = 1500

Total Fee

47200

BACHELOR IN COMPUTER APPLICATIONS - (BCA-LE) Duration: 2 Year Eligibility: 10 +2 with 1 year diploma in computer application/IT from a recognized university / DDE,IUL approved in...
Read more


Course Fee

14000 x 2 = 28000

Study Centre Fee

1000 x 2 = 2000

Prospectus Fee

1000 x 1 = 1000

Registration Fee

1000 x 1 = 1000

Exam Fee

1500 x 2 = 3000

Course Material Fee

0 x 1 = 0

Re-Registration Fee

500 x 1 = 500

Lateral Entry

2000 x 1 = 2000

Total Fee

37500

BACHELOR IN MEDICAL LAB TECHNOLOGY - (BMLT-LE) Duration Min:  2 Years Max. Duration: 4 Years Eligibility Criteria: DMLT Objective:Medical Laboratory Technol...
Read more


Course Fee

12000 x 3 = 36000

Study Centre Fee

1000 x 3 = 3000

Prospectus Fee

0 x 1 = 0

Registration Fee

500 x 1 = 500

Exam Fee

1000 x 3 = 3000

Course Material Fee

0 x 1 = 0

Re-Registration Fee

500 x 2 = 1000

Total Fee

43500

BACHELOR IN BUSINESS ADMINISTRATION - (BBA) Eligibility: Senior Secondary (10+2) passed or equivalent in any discipline from any recognized Board Duration: Minimum 3 years; To h...
Read more


Course Fee

8000 x 6 = 48000

Study Centre Fee

500 x 6 = 3000

Prospectus Fee

0 x 0 = 0

Registration Fee

500 x 1 = 500

Exam Fee

800 x 6 = 4800

Course Material Fee

1000 x 6 = 6000

Re-Registration Fee

500 x 5 = 2500

Total Fee

64800

BACHELOR OF BUSINESS ADMINISTRATION - (BBA) Duration: 3 Year Eligibility: 10+2 Mode :Semester Bachelor in Business Administration shortened to BBA is a three year degree course...
Read more


Ist Year Fees

95000 x 1 = 95000

IInd Year Fees

80000 x 1 = 80000

IIIrd Year Fees

80000 x 1 = 80000

Total Fee

255000

BACHELOR OF BUSINESS ADMINISTRATION - (BBA) Duration: 3 Year Eligibility: Candidates seeking admission to the BBA Specialization Programme must have passed 10+2 (or its equivalen...
Read more


Ist Year Fee

88800 x 1 = 88800

IInd Year Fee

88800 x 1 = 88800

IIIrd Year Fee

88800 x 1 = 88800

Total Fee

266400

BACHELOR OF BUSINESS ADMINISTRATION - (BBA) Eligibility: 10+2 or any other equivalent examination of CBSE or ICSE or any other recognized board with minimum 50% aggregate marks. ...
Read more


Ist Year Fee

70000 x 1 = 70000

IInd Year Fee

70000 x 1 = 70000

IIIrd Year Fee

70000 x 1 = 70000

Total Fee

210000

BACHELOR OF BUSINESS ADMINISTRATION - (BBA) Duration: 3 Year Eligibility & Selection Criteria: 10+2 with min. 45%marks from CBSE/ICSE/ any State Board or council UGAT (A...
Read more


Ist Year Fees

80000 x 1 = 80000

IInd Year Fees

80000 x 1 = 80000

IIIrd Year Fees

80000 x 1 = 80000

Total Fee

240000

BACHELOR OF BUSINESS MANAGEMENT – (BBM) Duration: 3 Year Eligibility: 10+2 Skill Development Certification from Govt of India (NSDC)BBM is a three year full time course wh...
Read more


Course Fee

8000 x 6 = 48000

Study Centre Fee

1000 x 6 = 6000

Prospectus Fee

500 x 1 = 500

Registration Fee

500 x 1 = 500

Exam Fee

2200 x 6 = 13200

Course Material Fee

0 x 0 = 0

Re-Registration Fee

500 x 5 = 2500

Total Fee

70700

BACHELOR OF COMPUTER APPLICATION - (BCA) Duration: 3 Year Eligibility: 10+2 The aim of this programme is to develop knowledge about computers that can be effectively u...
Read more


Course Fee

12000 x 3 = 36000

Study Centre Fee

1000 x 3 = 3000

Prospectus Fee

1000 x 1 = 1000

Registration Fee

1000 x 1 = 1000

Exam Fee

1500 x 3 = 4500

Course Material Fee

0 x 1 = 0

Re-Registration Fee

500 x 2 = 1000

Total Fee

46500

BACHELOR OF COMPUTER APPLICATION - (BCA) Duration Min: 3 Years Max. Duration: 6 Years Eligibility Criteria: 10+2 Objective: The aim of this programme is to devel...
Read more


Course Fee

12000 x 3 = 36000

Study Centre Fee

1000 x 3 = 3000

Prospectus Fee

0 x 1 = 0

Registration Fee

500 x 1 = 500

Exam Fee

1000 x 3 = 3000

Course Material Fee

0 x 1 = 0

Re-Registration Fee

500 x 2 = 1000

Total Fee

43500

BACHELOR OF COMPUTER APPLICATION - (BCA) Eligibility: Senior Secondary (10+2) passed or equivalent in any discipline from any recognized Board Duration: Minimum 3 years; The ai...
Read more


Course Fee

9000 x 6 = 54000

Study Centre Fee

500 x 6 = 3000

Prospectus Fee

0 x 0 = 0

Registration Fee

500 x 1 = 500

Exam Fee

800 x 6 = 4800

Course Material Fee

1000 x 6 = 6000

Re-Registration Fee

500 x 5 = 2500

Total Fee

70800

BACHELOR OF COMPUTER APPLICATION - (BCA) Eligibility: 10+2 passed or equivalent in any discipline from any recognized Board Duration: Minimum 3 years. The aim of this programme ...
Read more


Ist Year Fees

88800 x 1 = 88800

IInd Year Fees

88800 x 1 = 88800

IIIrd Year Fees

88800 x 1 = 88800

Total Fee

266400

BACHELOR OF COMPUTER APPLICATION - (BCA) Eligibility: 10+2 or any other equivalent examination of CBSE or ICSE or any other recognized board with minimum 50% aggregate marks. Dur...
Read more


Find Your Course Here